Voittokulku jatkuu Pekingissä, ja vieläpä eiliseen verrattuna identtisin lukemin. Mutta sisällöltään otteluun mahtui tänään kyllä selvästi enemmän tapahtumia, erityisesti palautusvuoroissa, joissa pelattiin lukuisia upeita ralleja ja murtopaikkojakin riitti. Omissa syöttövuoroissa tekeminen oli todella vahvaa, ja ansaitusti paikka semifinaaleihin meille siis aukesi. Semeissä tulee tiistaina vastaan joko Andreozzi/Guinard tai Arevalo/Pavic.

Kun pelit pitkän valmistautumisen jälkeen saatiin eilen käyntiin, niin odotettavissa ei enää montaa välipäivää tulisi kisan aikana olemaan. Unta sai eilisen iltapelin jälkeen vähän odotella, mutta tänään riitti aamulla aikaa lepäillä ja katsella muun muassa koosteita yön Ryder Cupista. Suuntasin kentille päin vähän ennen kahta, ja bollasimme lyönnit rauhassa neljän aikoihin. Sen jälkeen oli vielä hetki aikaa syödä kevyesti ennen kuin oli meidän vuoromme astua upealle 10 000 katsojaa vetävälle Lotus-areenalle. Meitä edeltävä naisten kaksinpeli päättyi luovutukseen, mutta saimme kuitenkin järjestäjiltä hyvän puolen tunnin varoajan lämmittelyihin, joten kello 18.30 oli lopulta meidän hetkemme. Stadion ei ollut täynnä, mutta tunnelma oli silti hieno kiinalaisyleisön kannustaessa sekä omaansa että meitä.
Vastustajat olivat ottelun alussa terävällä pelipäällä, eikä ensimmäisellä kierroksella nelurissa hieman haparoinut Bu ollut ollenkaan sama mies kentällä. Palloa tykitettiin kovaa ja verkoltakin kiinalainen tuntui olevan aina oikeassa paikassa. Henry joutui kovaa palauttaneita vastustajia vastaan pelastamaan yhden murtopallon 2-2 -tilanteessa, mutta heti seuraavassa gamessa alkoi minullakin palautukset osua. Toinen murtopallo tuotti tuloksen, kun erittäin jyrkkä rystykrossini tippui kenttään ja Henry oli loistavasti mukana verkolla seuraavassa pisteessä. Pääsimme kolmesti yrittämään erävoittoa jo 5-2 -johdossa Norrien syötössä, mutta hän selvitti kuin selvittikin tuon tilanteen. Henry hoiti kuitenkin seuraavan syöttövuoronsa 0-30 -tilanteesta huolimatta lopulta tyylillä kotiin ja ensimmäinen erä oli meidän.
Toisessa erässä vastustajat pitivät ensimmäisen syöttövuoronsa helposti, mutta sen jälkeen olimme kiinni heidän kaikissa syötöissään, ja useampikin kuin yksi murto olisi jopa ollut ansaittu. Erän ainoa murto nähtiin kuitenkin jo 1-1 -tilanteessa, kun Bu sai käsittämättömästi refleksoitua volleyni vielä takaisin, mutta silkin pehmeät käteni pelittivät onneksi oikeassa paikassa. Samaa ei valitettavasti voi sanoa 3-1 -tilanteen kolmessa murtopallossa, joissa paikkoja oli useampiakin, mutta onneksi meillä oli siis murto jo alla olemassa. Saimme murtopalloja myös 4-2 -tilanteessa ja kaksi ottelupalloa 5-3 -tilanteessa, mutta lopulta oli odotettava aina Henryn syöttövuoroon asti, että saatiin matsi pakettiin. Mutta mikäpä tuossa oli nautiskellessa, kun syöttöpeli kulki niin hyvin, eikä matsin häviäminen käynyt mielessäkään.
Jos tämän päivän ottelun tavoitteita miettii, onnistuimme mielestäni jälleen niissä kaikista tärkeimmissä eli positiivisuudessa, energisessä peli-ilmeessä ja hyökkäävässä pelityylissä. Tiimienergia oli enemmän kuin kohdallaan, ja jotenkin sellainen toveruus tuntui ja näkyi kentällä pitkänkin matkan päähän. Olimme selvästi enemmän kuin kaksi yksilöä, erittäin eheä tiimi. Monien erikoisempienkin rallien aikana tuntui, että olimme koko ajan tietoisia toistemme sijainnista, ja myös pisteiden välillä yhteys oli tosi kohdallaan. Vaikkei jokaista palloa voitettukaan ja välillä vähän mokailtiinkin niin fokus oli olennaisessa eikä hampaita turhaan kiristelty. Oli yksinkertaisesti tosi kiva pelata ja osasimme tilanteesta myös nauttia.
Pelillisesti iltamatsit ovat joskus minulle vähän vaikeita, ja tänäänkin tuntui verkolla ajoittain siltä, että mieli oli vähän jopa ylivirittynyt. Nopeissa verkkotilanteissa silmät ja kädet reagoivat jopa liian nopeasti ja alaosa kehosta on puolestaan jäljessä. Pari heikompaa volleyta tulikin lyötyä, joskin vastapuolelta kyllä myös leivottiin palloa ihan terävästi. Toisessa erässä Boris muistutti hakemaan verkolla vähän rauhallisempaa olotilaa, ja tuon myötä onnistuinkin parissa huippuvolleyssa.
Mutta syöttö- ja palautuspelistä ei kyllä voi paljoa pahaa sanoa. Yhteensä 16 murtopalloa on aika murhaava saldo ketä tahansa vastaan, ja henkilökohtaisesti vielä kovempi tilasto on se, että hävisin koko ottelussa vain yhden ainoan pisteen, joka alkoi minun syötölläni. Kyllähän tuosta voi aika hyvin taas itseluottamusbuustia ottaa, kun ei kyseessä tosiaankaan ollut tänäänkään mitään kovin heikkoja palauttajia. Mutta eivät he edes minun kakkosiini tuntuneet löytävän vastauksia. Henrylläkin on syötöissä tosi mukavasti tehoa ja tarkkuutta takana, eikä palautuksissa häntä vauhtiin päästessään moni pysäytä. Tosi hyvä kombo olemme siis nyt taas myös pelillisesti.


Seuraava matsi eli semifinaali on vuorossa tiistaina, joten huomenna otetaan vähän iisimmin. Kevyt lyönti iltapäivällä riittää, niin ollaan varmasti tuoreella jalalla ja mielellä loppupeleihin valmiina. Vastus tuohon semifinaaliin selviää vasta maanantaina, kunhan Andreozzi/Guinard ja Arevalo/Pavic saavat oman kvartsinsa pelattua. Mutta tuli sieltä vastaan kumpi vain niin valmiina ollaan! Tiistaina matsi on ohjelmassa joko heti ensimmäisenä kello 12 tai sen jälkeen toisena. Mutta eipä tarvitse enää siis myöhäisiltamatseja täällä pelata. 😇
Toden totta se tiimienergia ja positiivisuus näkyi! Hienoa tiimipeliä ja olipa mahtavaa hymyjä teidän kasvoilla pelin aikana 😎
Tsemit jatkoon 💪
Ai niin, ja Nimetön-kommentoijan tavoin odottelen (toiveikkaana), että minkä podcastin vastauksen muuttaisit…
Hyvä, että muistutit, taisi osua kyseinen nimetön oikeaan. 😉
Kiitos tsempeistä! Oli tosiaan peli-ilmen kohdallaan ja kyllähän se näkyi kaikessa tekemisessä. 😎 Jatketaan samaan malliin!
Kaikki osa-alueet pelittivät oikein hyvin, kuten eilenkin. Murto erää kohden riittää oikein hyvin, kun omista syötöistä huolehtii. Kyllähän 16 murtopalloa on sellainen lukema, että aika harvoin sellaiseen pääsee. Tietysti onnistumisprosentti voisi olla korkeampi. 🙂
Palauttamiseen on selkeästi nyt siirtynyt kentällekin ne oivallukset, joita harjoituksissa on hiottu. Löit yhteen Bun lyhyeksi jääneeseen kakkossyöttöön sellaisen kämmenpalautuksen, että en muista ihan hetkeen nähneeni. Kiinan valloitus on hyvässä vauhdissa.
Eilen uskalsin jo yhden ottelun otannalla julistaa, että Harri ja Henry ovat palanneet. Tänään tuohon saatiin vielä huutomerkki perään.
Kyllä selvästi on peli-ilo ja terävyys palannut! Palautuksissa varsinkin oma jalkatyö tapahtuu tällä hetkellä paljon paremmin kuin vaikkapa keväällä ja pystyn iskemään palloja paremmin myös linjaa pitkin. Tosi positiivinen juttu ja kiva jatkaa kohti semifinaalia!
Paitsi samat lukemat niin minuutin erolla myös samanpituiset erät – tarkkaa tekemistä 🙂
Tarkkaa työtä, vaikkei ihan identtiset olleet pelin kulut. Mutta voitto kelpaa aina 😎
Bu näytti pelottavan tuimalta alussa, vakavalla naamalla kulmakarvat olivat kuin elokuvien pahiksilla 🙂 Mutta kun peli lähti hänellä kulkemaan, niin iloinen tyyppi sieltä kuoriutui esiin, ehdin jo tässä vaiheessa vähän huolestua, mutta turhaan. En ole nähnyt Norrien pelaavan neluria, hänen päivän vireestä on vaikea sanoa mitään. Kiitokset Harri ja Henry erittäin viihdyttävästä pelistä, jossa toki Bu ja yleisö näytteli isoa roolia! Ja kohti seuraavaa, VAMOS!
Bu oli tosiaan alussa vaarallisen kovalla pelipäällä, mutta saatiin onneksi juuri sopivasti häntä pehmitettyä loppua kohden. Lisää tätä!
Peli kulkee, vaikka välillä joutuukin kesken pelin pieniä säätöjä tarkistamaan. Se kuuluu asiaan. Hienoa! Tsemppiä semeihin! 💪🏻🇬🇧🇫🇮💪🏻
Kiitos tsempeistä, jatketaan tällä linjalla!
Viihdyttävin pelinne ever! Itsellännekin näytti olevan poikamaisen hauskaa. Norrie on yleensä aika ilmeetön kaveri, mutta nyt irtosi ilo tappioasemassakin. Yess! Hieno voitto, onnea! Hyvä fiilis säilyy varmaan normaalia pidempään tällaisen pelin jälkeen!!!!
Oli minustakin jotenkin tosi viihdyttävä matsi! Paljon huikeita ralleja ja onnistumisia, mutta juuri sopivasti myös pientä jännitystä, eikä tullut voitto liian helpolla. 🙂 Lisää tätä!
Kyllä oli pirteää ja periksiantamatonta pelaamista! Ja harvinaisen monta taistelupistettä, joita oli kiva katsoa ja varmasti tosi kiva pelata. Niistä saa lisää virtaa, täälläkin.
Kotisohva odottaa jännityksellä jatkoa. Tsemppiä sinne!!!
Vastus kovenee, mutta te olette saaneet taas ”kupletin juonesta” kiinni. 👍
Ollaan tosiaan saatu hyvin kupletin juonesta kiinni, joten pidetään tämä ote tulevissakin matseissa. Vamos!
Onnittelut todella hienosta voitosta!
Pelin taso, itseluottamus ja tiimienergia on taas maailman kärkitasolla niin kuin pitääkin. Samoilla tulilla sitten semeihin ketä tahansa sieltä tulee vastaan, ei ole kuin voitettavaa.
Baslinjen podcast oli muuten tosi hyvä.👍
Ja sponsoreille terveisiä, urheilujuomahyllyllä kun hakee tennistunnille juotavaa niin onhan se pakko valita ottaa se juoma mitä HH suosittelee!😆
Kiitos onnitteluista! Tiimienergia on löytänyt todellakin tiensä sinne minne pitää 💪
Ja kiva kuulla, että Baslinjen podcast on löytänyt yleisöään! Ja täytyypä kertoa ONSEn suuntaan palautetta, että hyllyillä käy kuhina 😎
Hieno peli! Menestystä seuraavaan!
Kiitos!
Niin myötä- kuin vastamäessä. Kannustus on aina taattu, mutta olen katsonut, että on ollut parempi olla hiljaa ja toivoa parasta sen jälkeen, kun Wimbledon on ollut teidän viimeinen hyvä ottelu. Eilisestä näin vain tuloksen, ja sinun plogisi. Tämän päivän ottelun jälkeen on ollut helppo nähdä, että olette tulleet takaisin. Vaikka missasitte tukun murtopalloja ja pari ottelupalloa siinä sivussa, oli vahva luotto, että hoidatte ottelun kotiin. Todella upeaa, että pelinne näyttää taas voittavalta! Kovasti vaan tsemppiä seuraavaan otteluun 🙂
Kiitos tsempeistä ja viisaista sanoista. Jotenkin loppukesä oltiin molemmat Henryn kanssa tuuliajolla, mutta nyt on selvästi taas punainen lanka löytynyt. Tässä tiimissä kelpaa olla osallisena. 💪
Kiva, kun kirjoittelit vastauksia. Huomenna varmasti ruudun äärellä. Varsin mielenkiintoinen vastustaja. Ei ainakaan rankingilla ”pelota”. Mutta Arevalo/Pavicin kaataminen onkin jo toinen juttu. Kaikkea hyvää huomiselle 🙂
Jessss! Nyt taas pelit luistaa kuin voideltu suksi. Rahamiehenä myös olen hyvilläni että saatte vähän matkarahojakin kassaan.
Näillä jatkoon!
(PS postasinkin vahingossa edellisen matsin kommentteihin)
Nyt kulkee, joten annetaan kulkea! Pekingissä on tosiaan ATP500-kisoista vuoden selvästi isoimmat palkintorahat, joten täällä kannattaa menestyä myös tuossa mielessä. 😎
Onnittelut upeista peleistä eilen ja tänään siellä Pekingissä; varmuus, ilo, into, lämpö, taito, suomalainen sisu ja brittiläinen beriksiantamattomuus säihkyivät teistä tänne kotisohvalle asti🤩! Tsemppiiiiiiiiiiiii myös tuleviin peleihin 💪💪, ootte parhaat❣️ P.S. Eilisessä blogissa kerroit, että pelasitte paikallisten lasten kanssa 🎾 Miten nuo junioritapaamiset yleensä järjestetään; kysyykö järjestäjä kaikilta ilmoittautumisen yhteydessä halukkuutta osallistua/kysytäänkö teitä henkilökohtaisesti tapahtumaan/järjestääkö managerit tai sponsorit nämä tapahtumat?
Isot kiitokset onnitteluista! Makeaa kuulla, että tuo kaikki positiivisuus henki katsomoihin asti!
Kisoilla on oikeus pyytää pelaajia mukaan erilaisiin sponsori-/oheistapahtumiin ATP Stars Programin puitteissa. Käytännössä meidän tulee yleensä olla valmiina osallistumaan yhteen tapahtumaan per kisa, mutta joskus pyydetään enemmänkin ja joskus ei ollenkaan. ATP:n mediahenkilöiden kautta tulee nämä pyynnöt, yleensä suoraan meille pelaajille ellei sitten ole pyytänyt esimerkiksi manageria toimimaan välimiehenä.
Toki myös kisojen ulkopuolisiin tapahtumiin tulee silloin tällöin pyyntöjä, esimerkiksi Shanghaissa olisi jonkinlaiseen valmennushommaan mahdollisuus ensi viikolla mennä mukaan, ja noista ihan maksetaan palkkiotakin.
Hei
Nythän kaavion loppu näyttää tämän päivän pelien jälkeen mielenkiintoiselta! Eikun täysii vaan 🌞