Aika hurjat lukemat lyötiin taululle Miamin semifinaalissakin, mutta tiukemmalta tuo matsi kyllä kentällä tuntui. Kaikki kahdeksan murtopalloa saatiin minun syötöissäni pelastettua, kun taas omistamme käytimme heti kolme ensimmäistä. Kyllähän tällä itseluottamuksella kelpaa lähteä lauantain finaaliin, jossa vastaan tulee tuttu italialaispari Bolelli/Vavassori.

Upea tennispäivä oli tänäänkin Miamissa luvassa, sillä torstain vahvan esityksen jälkeen palasimme aamulla itseluottamusta uhkuen Hard Rock Stadionille. Yöllä ei ihan niin hyvin ollut uni tullut silmään uima-allasalueen bileiden ja äänekkäiden naapureiden vähän metelöidessä illalla, mutta eipä tuo menoa haitannut enää aamulla. Tuttuun tapaan kroppa ensin auki hotellin altaalla ja sitten kisapaikalla vielä hyvät kolmen vartin jumpat ennen kuin bollasimme Grandstandilla puolisen tuntia puolikkaalla kentällä tulevien vastustajien kanssa. Suihku ja lounas päälle ja taas oli aika ottaa hellekeli haltuun. Lämpötila lähenteli 30 astetta, taivas oli puolipilvinen ja kosteuttakin oli ilmassa aiempia päiviä enemmän. Edelleen varsin mukava pelisää siis.
Henry laittoi matsin käyntiin vakuuttavalla pidolla, mutta 1-1 -tilanteessa piti minun syöttöni kaivaa kotiin 0-40 -tilanteen kautta. Jokaiseen murtopalloon sain kuitenkin huippusyötön aikaiseksi, eikä pallo tullut kertaakaan takaisin. Ja tuosta jatkoimme kovalla momentumilla seuraavaan Zeballosin syöttövuoroon, jossa pelattiin upeaa palautuspeliä. Tuloksena murto taululle heti ensi yrittämällä. 4-2 -tilanteessa syötön jälkeinen peli haki edelleen parasta virettään ja taas oltiin pulassa 30-40 -tilanteen myötä. Mutta jälleen löytyi varastosta kaksi huippusyöttöä, mikä vei meidät jo lähelle erävoittoa. Ja kun kerran homma sujui niin annettiin palaa, Zeballos murtui erän loppuun toistamiseen ja taululle siis lukemat 6-2.
Toisessa erässä oli minun vuoroni laittaa peli käyntiin varjopuolelta, kun aurinko siirtyi oikeakätiselle aurinkopuolelta kohti ikävintä paikkaa, eikä pito vieläkään tullut helpolla. Jälleen oltiin 30-40 -tilanteessa, mutta en suostunut vieläkään taipumaan, vaan loistosyötöt pitivät meidät edellä. Ja sitten mentiin taas kovaa, kun tällä kertaa oli Granollersin vuoro murtua 1-0 -tilanteessa Henryn loistavalla palautuspisteellä 40-40 -tilanteessa. Lukemat olivat 6-2, 2-0 meille, mutta puolet gameista oli pelattu 40-40 -tilanteiden kautta, ja kaikki nuo pisteet olivat tulleet meille. Ei siis mitään läpihuutojuttua ollenkaan. Syötön jälkeinen pelimme alkoi löytyä toisen erän aikana yhä paremmin raiteilleen, ja Henryn lisäksi minäkin sain helpon pidon aikaiseksi 3-1 -tilanteessa. Ottelun loppu oli lähellä jo 5-2 -tilanteessa, kun saimme Zeballosin syöttäessä kaksi ottelupalloa, mutta nuo argentiinalainen vielä selvitti. Mutta eipä huimannut minua tälläkään kertaa syöttäessäni neljättä kertaa peräkkäin ottelua kotiin. Vakuuttava pito pöytään ja taas sai tuulettaa.
Onnittelin matsin päätyttyä Zeballosia maailman listan kärkipaikasta ensi maanantaina, ja vahingossa sanoin saman myös Granollersille, joka kuitenkin muistutti nousevansa tällä kertaa vasta kakkoseksi. Mutta jos tuossa oli päivän suurin mokani niin aika hyvä päivähän tämä oli. Maailmanlistan tulevat kärkipelaajat laitettiin nippuun reilussa tunnissa ja aika murskaavin lukemin. Ja jos ihan rehellisiä ollaan, niin oma pelini ei edes tuntunut erityisen hyvältä, vaan minulta tämä oli mielestäni viikon keskinkertaisin ottelu. Mutta toisaalta onnistumiset tulivat juuri oikeisiin paikkoihin ja nelurissa kentällä tulee onneksi harvoin oltua yksin. Henry oli nimittäin hurjassa vireessä tänään. Sopivasti tuntuu osuvan vuorotellen kummallekin kuumia päiviä, joten kisat sen kuin jatkuvat.
Ykkösruudun syötöissäni oli tänään vähän tarkkuus hakusessa ja muutaman kerran lyöminen syötön jälkeen oli myös vähän epävarmaa. Mutta toisaalta palautuksissa tuli useita onnistumisia, eikä parit huonot osumat ja missit saaneet mieltä tai peliä millään tavalla jäätymään, vaan jatkoimme eteenpäin junan lailla. Positiivisella rauhallisuudella ja luottavaisuudella piste kerrallaan. Vastapuolelta yritettiin tuoda kentällä valtavasti energiaa ja toki myös heidän peruslyöntipelaamisen tasonsa on sitä luokkaa, että ei se ihme ole, että välillä jää itse kakkoseksi. Mutta taktisesti onnistuimme kyllä upeasti, ja on se kyllä aika kova suoritus pelastaa kaikki kahdeksan murtopalloa. Teemanamme on pitää pelimme hyökkäävänä tilanteessa kuin tilanteessa, ja nytkään ei syötöissä alettu noissa paikoissa varmistelemaan, vaan pidettiin ohjat omissa käsissämme. Ja samaa pyrimme toteuttamaan myös palautuksissa, joissa varsinkin Henry löysi murtopalloihin parit ihan huippuonnistumiset.


Matka kentiltä takaisin hotellille kesti tänään lähes kaksi tuntia, kun presidentti Trump oli lähialueella vierailulla, mutta ehdimme kuitenkin tuttuun italialaiseen ravintolaan syömään. Ultra-festivaalin tunnelma oli kadulla käsin kosketeltava, mutta ainakaan minun huoneeseeni ei onneksi kuulu kovaa jumputusta. Eiköhän tästä siis hyvät yöunet saada aikaiseksi ennen huomista finaalia.
Vastus finaalissa on tuttu, italialaispari Bolelli/Vavassori, jotka kohtasimme tällä kaudella jo Dohassa ja Adelaidessa sekä viime kauden päätteeksi Torinossa. Noissa matseissa on meillä ollut oma peli tosi kovalla tasolla, ja parasta pitää taas kaivaa huomennakin esille, jos voittopokaalia halutaan nostaa. Voisi kuvitella, että italialaiset tulevat finaaliin aika paineettomalla fiiliksellä ja ehkä yrittävät joitain uusia kuvioita. Keskuskentälläkin olosuhteet voivat vähän poiketa ulkokentistä, joilla tähän mennessä olemme tämän viikon kisanneet. Mutta kyllä meillä varmasti keinoja löytyy huomisellekin.
Finaali on ohjelmassa paikallista aikaa kello 12.30 eli Suomen aikaa 18.30. Lähdetään nöyrästi 0-0 -tilanteesta liikkeelle, nautitaan ja jatketaan siitä mihin tänään jäätiin. Kyllä siitä hyvä tulee. Vamos!
YLE Urheilu voisi näyttää finaalin feat. Arne Six & Jarkko Nieminen. Mutta kun ei riitä massit.
Todellakin!
Suomessa ATP-oikeudet MTV:llä joten edes lakiteknisesti ei liene kovin yksinkertainen kuvio vaikka Yle tuon haluaisikin näyttää. Se, voisiko MTV halutessaan näyttää näitä matseja vapailla kanavillaan riippunee sopimusteknisistä yksityiskohdista.
Maikkari näyttää kovin vähän Harrin ja Henryn pelejä. Turhia kaksinpelejä kyllä.
Hieno homma ja hyvä että tuli vähän vaikeamminkin jotta yritystaso pysyy korkealla.
Tsemppiä finaaliin, olisi se nyt kiva jos myös saisitte paremmin yleisöä ettei tarvitse koko ajan puolityhjille lehtereille pelata…
A very exciting game to watch. Henry was superb, but both of your games at the net were delightful and your backhand cross court winner (in the second set?) was magnificent. Managing to save 8 breakpoints must have been truly demoralising for the opposition. Well done and good luck for tomorrow (and hope you get a good night’s sleep!)
Kirjoitat näkemyksenäsi ”…jos ihan rehellisiä ollaan, niin oma pelini ei edes tuntunut erityisen hyvältä, vaan minulta tämä oli mielestäni viikon keskinkertaisin ottelu.” Tuolta pelisi myös näytti tv:n välityksellä. Mutta ei hätiä, sillä jostain kuitenkin aina murtopallojen tilanteissa kaivoit hyvät syötöt ja näin tilanne pelastui. Henry oli tänään liekeissä. Hänen uskomattomat sijoituslyöntinsä olivat rautaa. Henryn verkkopeli näytti silmiini liikkuvammalta ja siten verrattain hyvältä.
Kylläpä näytti Gran./Zeb. ajoittain olevan täysin aseettomia.
Ri muuta kuin tämän päiväinen ottelu kotiin samalla paieettomalla pelillänne. Pelissänne ei ole näkyvissä pienintäkään hermostumisen merkkiä, vaikka olisi murtopallo kyseessä.
Onnea peliinne!!!!!!
Hienoa H&H !
Juuri tuo kirjoittamasi itseluottamus ja rauhallisuus näkyy otteissanne ja piste kerrallaan.
Määrätietoinen, upea nousu 0-40 tilanteessa vaatii juuri henkistä kanttia.
Tsemppiä finaaliin.
Olihan se kieltämättä tiukempi ottelu kuin numerot antavat ymmärtää, mutta olitte te kuitenkin selkeästi parempia. Kahdeksaa murtopalloa ei tule ihan joka kerta pelastettua ja jotenkin tuntui, että siinä oli muutama syöttövuoro, jotka lähtivät kunnolla käyntiin vasta kuin vastustaja oli päästetty edelle. Jospa se murtopallokiintiö tuli tämän turnauksen osalta täytettyä yhdessä ottelussa. 🙂
Perustasosta on tullut useampaan kertaan mainittua, mutta onhan se huikea tilanne, kun tarvitaan sinulta keskinkertainen peli ja Henryltä hyvä peli, jotta (matemaattisesti) maailman ykköspari saa tuollaisen kohtelun. Saa olla aika luottavainen.
Italialaiset pääsivät omassa välierässään ihan liikaa moukaroimaan kovia peruslyöntejään takarajan päältä ja näin dominoivat jopa vastustajan syöttövuorojakin. Noissa tilanteissa on usein vain hopeaa jaossa. Jotain uutta heidän pakko keksiä aiemmin kohtaamisiin nähden. Vavassori palautti eilen kakkosruudusta vasurin syöttöjä seisoen jopa nelurikaiteen ulkopuolella, joten pikku kikkoja sieltä tulee. Heidän omat syöttönsä näyttivät edelleen murtokypsiltä, joten kunhan omista syötöistänne huolen pidätte, niin hyvä siitä tulee.
Hienoa taistelua ja upeaa nelinpeliä molemmissa erissä. Granollers/Zeballos taisteli viimeiseen asti, vaikka olivat murron perässä heti erien alusta, eikä peli vaikuttanut niin selvältä, miltä lopputulos vaikutti. Toisaalta mikäs heillä pelatessa, kun ovat tottuneet 30 asteen helteisiin…
Hallitsitte kuitenkin peliä ja voitto tuli ansaitusti. 🎾🎾🎾
Tsemppiä ja Onnea finaaliin!
Vamos
Onneksi olkoon finaalipaikasta!!
Kyllä se teidän molempien hyvällä pelaamisella tuli. Vaikka vastustajille avautui murtomahdollisuuksia, niin sinun ”puntti ei tutissut”, vaan mielettömän hyvin skarppasit ja klaarasit ne. Ja se on jotain se! Henry kiisi verkolla aivan kärppänä ja sai kyllä tuhoa aikaan. Ihan supertekemistä kaiken kaikkiaan. 👏
Hienosti olette pystyneet noudattamaan voittoreseptin ohjeita. Samaa toivon finaalissakin. Tsemppiä!! 💪
Te ootte liekeissä ♨️!
Huikean pelotonta kiusata vastustajia antamalla heille ensin toiveita herättävä 40-0 omassa syötössäsi ja sitten napsimalla mahdollisuus toisensa jälkeen kuitenkin omaan laariin 😸
Noh, ei ehkä ihan noin ollut etukäteen taktikoitu, mutta epäilemättä tasonne ja taitonne söi vastustajaa, jolle lopulta ainoaksi aseeksi jäi energia.
Olen varma kumpi pari finaalissa saa 🏆!
Etukäteen tuo eilinen peli jännitti eniten (turnauksen eka tietty myös aina jännittää, että miten lähtee kulkemaan), mutta hoiditte homman hienosti kotiin ja finaali kutsuu💪💪, isot onnittelut ja WOW ja tsemppiiiiiiiiiiiii italialaisten kaatoon tänään!!! Positiivista lisäbuustia peliin voisi tuoda tänään myös se, että vietätte Henryn kanssa ”lähes 2- vuotispäiviä”: kaksi vuotta sitten pelasitte Miamissa vielä eri parin kanssa, mutta olitte Henryn kanssa jo sopineet ”yhteistyökokeilusta” Ja miten upeasti tämä teidän yhteistyö onkaan sujunut!!! 🤩🤩
Voi pojat minkä myrkkykeiton keititte ja syötitte kohtaykkösellejakakkoselle. Harri vähän hämäili parilla 0-40 tilanteella, mutta vielä mitä, ei murtunut, ei. Verkolla heiluitte kuin heikkomieliset, hyvä ettei tullut kolarointia. Ihan mahtavaa, nautittavaa katseltavaa, kiitos siitä ja lykka till finaaliin!!
Jos ekassa pelissä sai sanoa useammin Hyvä Harri kuin Hyvä Henry, toisessa ehkä aika tasan (useammin taisin siinä todeta Hyvä Henry), niin nyt oli kyllä Henry aivan kentän kingi ja pelasi upeasti. Ekan Harrin syöttövuoron 0-40 oli haastava tilanne, mutta onneksi siitä selvittiin. Jos olisi vastustaja ottanut murron, niin olisi voinut muuttaa pelin suuntaa. Jotenkin syöttövuorohankaluudet keskittyivät Harrin ja Z:n syöttövuoroihin (vaikka toisessa erässä olikin sitten G joka murtui), Henryn osalta ei mitään huolia siinäkään. Samaa mieltä siitä, että jos syöttövuorot Harrilla haasteelliset, niin palautuspelin kanssa ei mitään huolia. Toivottavasti Henryn nousujohteinen pelivire pitää finaaliinkin ja Harrin pikkuisen laskeva palaa ekan pelin tasolle. Silloin ei vastustajilla luulisi olevan mitään jakoa. Tsemppiä!
Jännää kun kova itseluottamus ihan loistaa kasvoista. De viktiga poängen avgör. Tummen upp. Fantastiskt.
Upeaa pelaamista! Suuret onnittelut ja samalla itseluottamuksella päivän finaaliin!