Pariisi ATP1000 R16, Heliövaara/Patten – Doumbia/Pel 6-2, 4-6, 10-6

Tulihan se voitto sieltä, vaikka hetkellisesti hävitinkin keskittymiseni toisen erän puolivälissä. Kokonaisuutena kuitenkin kelpo suoritus, jossa alku ja lopetus olivat varsin vahvat. Tästä on hyvä jatkaa perjantain puolivälierään, jossa pääsemme ottamaan mittaa sekä parista Bonzi/Rinderknech että ranskalaisesta kotiyleisöstä.

Valmistautuminen Pariisissa sujui loppuun asti suunnitelman mukaisesti, ja kun eilen keskiviikkona saatiin viimeiset treenit heti aamusta valmiiksi, niin sen jälkeen ehti hyvin palautella loppupäivän. Uni tuli helposti, ja tänään suuntasimme heti yhdeksältä aamulla kohti Plenitude Arenaa, jossa bollasimme ensin lyönnit läpi 10.15-10.45, minkä jälkeen oli vuorossa lounas ja matsipalaveri. Ottelumme alkoi noin kello 12.30, ja suomalaisia oli alusta alkaen ilahduttavan paljon yleisössä.

Doumbia kiusasi heti alusta alkaen meitä taitavalla lobbipalauttamisellaan, mutta muuten ensimmäinen erä oli yhtä maalia. Pel murtui loistopalautuksellani 3-2 -tilanteessa ja Doumbia vielä heti perään 5-2 -tilanteessa. Toisessa erässäkin lähdettiin vahvasti liikkeelle, mutta Pel selvitti tällä kertaa kaikki neljä murtopalloamme 1-0 -tilanteessa, vaikka pari hyvää palautusta saimmekin aikaiseksi noihin. Toinen erä ratkesi sitten harmittavasti 3-3 -tilanteessa, jossa keskittymiseni herpaantui huonolla hetkellä 30-0 -johdossa syöttövuorossani. Neljä heikompaa pistettä toivat täysin turhan murron vastustajille, eikä matsi ollutkaan enää niin hyvin hallussa. Saimme pientä painetta vielä vastapuolen kahteen seuraavaan syöttövuoroon, mutta vastamurto jäi ottamatta. Ja näin kutsui kolmas erä.

Pel sortui MTB:n alussa tuplaan, mutta minibreikit tasoittuivat, kun missasin 3-1 -tilanteessa drivevolleyn. Hieno jyrkkä poikkikentän volleyni Henryn vahvan palautuksen perään toi meille kuitenkin uuden minibreikin ja 4-3 -johdon ja kun identtinen kaava toistui vielä minun palauttaessani ja Henryn hoitaessa verkolta 6-3 -tilanteessa, niin johto oli jo turvallisen tuntuinen 7-3. Kerran vielä minibreikit kuitenkin vaihdettiin ennen kuin 9-5 -tilanteessa saimme ottelun ensimmäisen ottelupallon. Doumbia selvitti syötöllään tuon, mutta 9-6 -tilanteessa ei Henryn syöttö tullut enää takaisin. Ansaittu voitto meille, vaikka hetkellisesti matsi vaikeaksi menikin.

Kyllähän matsin ensimmäiset 45 minuuttia olivat meidän täydellistä hallintaamme. Varsinkin oma palautuspelini oli tänään kovassa iskussa, näinkin nopealla kentällä voitin ottelussa peräti 45% vastustajien ykkössyöttöpisteistä. Oma syöttämiseni ei ollut ihan samalla tasolla kuin vaikkapa Wienissä, mutta Henryllä tuokin toimi ja myös muutama haamulyönti häneltä nähtiin.

Omassa tekemisessäni tuo toisen erän hetkellinen herpaantuminen kuitenkin vielä matsin jälkeenkin ottaa päähän, sillä ei tuollaista pitäisi tällä tasolla päästä tapahtumaan. Ja vähän samankaltainen hetki on nyt tullut kolmen peräkkäisen ottelun toisessa erässä, kun jotenkin lataus katoaa yhtäkkiä ja ajatukset karkaavat kauas eteenpäin. Aina pitäisi vain keskittyä olennaiseen ja pysyä läsnä tässä hetkessä, seuraavaan pisteeseen fokusoiden. Eihän se helppoa ole ikinä, mutta parempaa kyllä itseltäni vaadin. Ja epäonnistumisenkin jälkeen positiivinen mielentila olisi hyvä löytää vielä nopeammin.

Toisaalta kokosimme kyllä kolmanteen erään itsemme hienosti, ja jotenkin hävityn toisen erän jälkeenkin meillä oli tiiminä vahva tunne, että kyllä me tämän hoidamme. Mutta vähän turhan tiukalle se silti meni. Ja aina tuollaiseen ei ole varaa, kun nopealla kentällä yksittäinen tie break on kuitenkin jossain määrin myös tuurista kiinni. Mutta toisaalta jos se pieni herpaantuminen piti jossain kohtaa kisaa ottaa, niin tänään oli varmaan se oikea matsi. Ja pysyypähän tuleville kierroksille tarpeeksi nöyränä.


Hyppäsin matsin jälkeen vielä Boriksen kanssa puoleksi tunniksi treenikentälle syöttelemään ja lyömään drivevolleyta huomista silmällä pitäen, mutta eipä sieltä tullutkaan saksalaispari vastaan, kun Tim Pütz joutui tänään luovuttamaan ennen toisen kierroksen alkua. Sen sijaan vastaan tulee ranskalaiset Bonzi/Rinderknech. Bonzi on pelannut Ranskan DC-joukkueessa nelinpeliä paljonkin, eikä Rinderknech mikään heittopussi ole nelurissa hänkään, kuten USA:ssa yliopistotennistä pelanneilta pelaajilta voi odottaa. Ja varmasti perjantai-illan ottelussa myös yleisö tulee olemaan vahvasti kotimaan edustajien puolella.

Mutta eihän meitä ennenkään ole vierasyleisö haitannut, hoidetaan oma tonttimme kunnialla ja näytetään ranskalaisille nelinpeliosaamista parhaimmillaan. Annetaan taas hyvien asioiden tapahtua ja pidetään mieli läsnä nykyhetkessä. Vamos!

8 thoughts on “Pariisi ATP1000 R16, Heliövaara/Patten – Doumbia/Pel 6-2, 4-6, 10-6”

  • Ehkäpä sitä ei ole treenikentällä voinut ihan kaikkea harjoitella, niin tuli tänään vähän turhan takia otettua tuollainen MTB-harjoitus. Ihan se oma peli ei tänään pysynyt kahta erää parhaalla tasolla, mutta matka jatkuu ja se on tässä vaiheessa oleellisinta.

    Hauskasti olette kaavion ranskalaispuoliskolla ja teillä on mahdollisuus olla oikein kunnon ilonpilaajia. Onhan siellä huomisilla vastustajilla turnausvoittoa ja tonnisen finaalia takataskussa neluristakin, joten hyvää esitystä teiltä vaaditaan. Luulenpa, että pelkästään välttämällä heikomman jakson päästään jo aika pitkälle. On teidän neluriosaaminen ja pelitaso kuitenkin aika paljon korkeampaa.

  • Onnittelut voitosta! Täytyy myöntää, että täällä kotisohvallakin hieman ote herpaantui ja tuli jo lähes tuuletettua toka erän alussa varmaa helppoa voittoa. No, tästä opimme ja huomenna skarppina koko peli. Tsemppiiiiiiiiiiii, ootte superiiiiiiiiiii 💪💪

    P.S. Täällä sohvalla mietitään onko sormessasi USOpenista saatu Oura vai vihkisormus? (Ennen Wieniä harvemmin olet pelannut sormus sormessa, joten tämmöinen pieni sivulaukka suotakoon 🤭 )

    • Kiitos!

      Ja hyvin huomattu tuo sormus, kyseessä on tosiaan Oura, jolla olen nyt Davis Cupista alkaen seurannut kehon toimintaa. Wienissä kävin kisajohdolta kysymässä, josko sen kanssa saisi pelata, kun ei kovin pahasti häiritse. Nykyään moni kehon seurantalaite on ATP-kiertueella matseissakin sallittu, joten ei tarvinnut muuta kuin laittaa nimi paperiin ja menoksi.

  • No mutta olipas ruudun välityksellä tylsä peliympäristö; mustia raskaita verhoja, sysisynkkää vihreetä kentän laidat, ja peliasut niin vaisut kun olla voi. Olisikohan siellä kapsäkissä yhtään värikkäämpää kuosia saatavilla.

    PS. Taisitte pelata enimmältään ihan mallikkaasti. Ja voittaa, Onneksi olkoon 🙂 🙂

  • Hyvältä näyttää edelleen peruspeli. Tosin sinun muutamat kämmäykset ja syöttöpeli vs. Wienin ottelut, sekä Henryn ajoittainen jopa kömpelyydeltä näyttävä suoritus nostatti kulmakarvoja ja ihmetytti hieman, mutta sitten myös oli niitä huippusuorituksia ja haamulyöntejä vastapainoksi 🙂 Edelleen hyvä pöhinä päällä kuitenkin, onnea jatkoon! Vamos!

  • Kyllä se oli varma ja vakaa suoritus toisen erän työtapaturmasta huolimatta!!
    Ja perjantaina on taas mahdollisuus näyttää itselle ja muille, mistä HH-tiimin peliesitykset on tehty. 💪
    Tsempit tähän!

  • Yes, that was a brilliant return at 3-2!
    Good luck for the next match, will be rooting for you, as always.

Leave a Reply

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *