Rooma ATP1000 QF, Heliövaara/Patten – Andreozzi/Arribage 6-3, 3-6, 10-4

Pitkään piti odottaa viikon toista tosipaikkaa matsikentällä, mutta upea kolmannen erän tie break sinetöi tänään perjantaina paikkamme semifinaaliin. Matsituntuma tuntui ensimmäisen erän perusteella olevan hyvällä tolalla, mutta toisen erän hetkellinen repsahdus oli kyllä harvinainen. Onneksi lopussa olimme kuitenkin jälleen kentän kunkkuja. Semifinaali on ohjelmassa lauantaina, ja vastus siihen on ranskalaispari Doumbia/Reboul.

Saimme edellisessä ottelussamme tiistaina illalla siis luovutusvoiton Musettin vetäytyessä nelinpelin puolelta. Olimme etukäteen vähän odottaneet pääsevämme pelaamaan tätä puolivälieräämme torstaina, mutta järjestäjät jakoivatkin torstain puolivälieräpelit yläkaaviolle. Näin meille jäi alakaavion miehinä perjantain slotti.

Saimme eilen torstaina onneksi matsituntuman ylläpitämiseksi pelattua ihan kokonaisen treenimatsin Göransson/Verbeek -parin kanssa, ja tuo kenraali meni kyllä niin ylärekisterissä kuin olla ja voi. Tälle päivällä odotukset olivat siis sopivan korkealla. Matsikentäksi avautui vielä kaiken lisäksi yksi maailman kauneimmista tenniskentistä Pietrangeli -areena. Ainoastaan ajoittain tosi hankala puuskittainen tuuli hieman häiritsi pelistä nauttimista, mutta muuten sai kyllä elää sitä todellista tennispelaajan unelmaa. Löimme lyönnit aamulla läpi ja aloitimme matsin aikataulun mukaisesti kello 13.30.


Aurinko on tuossa alkuiltapäivästä oikeakätisen kannalta viheliäisessä paikassa, ja kun arvonta meni vastustajille, laitettiin peli minun syötölläni käyntiin. Syöttö kulki ensimmäisessä erässä meillä Henryn kanssa kummallakin kuitenkin mainiosti, ja vaikkei ensimmäiset neljä murtopalloa Arribagen syötössä 2-1 -tilanteessa tuoneetkaan tulosta, oli rystykrossini todella hyvä 3-2, 40-40 -tilanteessa tuoden meille murron. Henry piti perään vakuuttavasti, ja kun minunkin syöttöni tuli kotiin kunnialla erän loppuun niin erätauolla oli tunnelma kohdallaan.

Toinenkin erä lähti täydellisesti käyntiin murtaessamme Andreozzin syötön puhtaasti heti kärkeen. Mutta pari huonoa lyöntivalintaa seuraavassa syöttövuorossani antoi murron takaisin vastustajille. Henry pelasi kuitenkin 1-1 -tilanteessa fantastisen palautusvuoron, ja murto oli taas meillä. Mutta merkillisesti myös Henry menetti parin kesymmän volleyn myötä syöttönsä 2-1 -johdossamme, ja näin toinen erä oli alkanut neljällä peräkkäisellä murrolla. Muistuttelin puoltenvaihdossa 2-3 -tilanteessa Henrylle, että ei tässä asiat kuitenkaan hassummin ole, kun ollaan erän johdossa ja ”on serve”, mutta kauaa ei tuo tila kestänyt. Löin seuraavassa syöttövuorossani kaikki ykkössyötöt ihan kelvollisesti kenttään, mutta tuloksena oli siitä huolimatta murto. Emmekä enää tuosta erän kolmannesta murrosta toipuneet, vaan ratkaisu siirtyi kolmanteen erään.

Lähdimme kolmanteen erään sillä ajatuksella, että olemme näissä tilanteissa maailman parhaat pelaajat. Ja että kaivamme nyt esiin sen voittavan ”peak performace state of mind” -olotilan. Henry löikin upean ykkösvolleyn avauspisteeseen ja minä pelasin heti seuraavan palautuspisteen erinomaisesti. Loistava alku tie breakille siis. Arribage löi ykkössyöttöni linjasta läpi 3-1 -tilanteessa, mutta minä tein saman hänelle heti seuraavassa pisteessä, ja näin ollen puolia vaihdettiin 4-2 -johdossamme.

Ranskalainen sekosi seuraavassa pisteessä syöttäessään ensimmäistä kertaa koko ottelussa vastatuuleen, ja tuloksena oli kaksoisvirhe. Henry sen sijaan laittoi omat syöttönsä sen luokan pommeina viivoille, etteivät ne tule kyllä missään olosuhteissa takaisin. 7-2 -tilanteessa vastustajat pitivät yhden syöttönsä, mutta seuraavan pisteen Henry voitti hienosti takakentältä. 8-3 -tilanteessa väännettiin syöttöpistettäni useamman lyönnin verran ennen kuin juoksimme Henryn kanssa kumpikin samaan stoppariin ja melkein kolaroimme. Mutta ei onneksi kuitenkaan vakavasti. 😊 Puoltenvaihdon jälkeen hankin meille tosi hyvällä rystykrossilla ottelupallon, eikä matsipallossa Henry turhia jäänyt kumartelemaan. Palautukseni oli kelvollinen, mutta Henryn kaksi seuraavaa volleyta ihan absoluuttista maailmanluokkaa. Tuuletukset päälle ja homma oli siinä!

Palasimme heti matsin jälkeen treenikentälle lyömään muutamat peruslyönnit, sillä hetkellisesti tänään minulla tuo osa-alue vähän sakkasi. Treeneissä tosi kovaa ja painavasti lyöminen on tuntunut ajoittain onnistuvat erittäinkin hyvin, mutta matsitilanne on väkisinkin eri. Varsinkin kämmenkulmasta tunne oli vähän epävarma tänään ja mieli yritti jatkuvasti päästä pois sinänsä turvallisista krossi-krossi -tilanteista Arribagea vastaan. Turhan monta kertaa hain kääntöä linjaan tai ratkaisua lobbilla sen sijaan, että olisin haastanut vastustajan oman lyöntini laadulla krossipallottelussa.

Varsinkin Arribage palautti kyllä ykkösiäni tosi hyvin ja myös Andreozzi kämmeneltään, mikä tuo väkisinkin pienen kiireen oman syöttöni jälkeen. Syötin myötäaurinkopuolelta, mutta vastaavasti tuolta puolelta ongelmana oli aika voimakas vastatuuli. Arribage osasi taitavasti välttää meidän puolemme verkkopelaajaa ja lyö monesti tahallaankin vähän hiljaisempia palloja, jotka ovat tuulessa helposti hankalia, jos oma jalkatyö vähän jäätyy kuten minulle pariin kertaan kävi. Siinä jää itselle ikään kuin liikaa aikaa miettiä omia lyöntivalintojaan ja lopulta ajaa liian monen vaihtoehdon kanssa itsensä solmuun. Huolellisella jalkatyöllä ja sitoutumisella hyökkäävään lyöntivalintaan ajoissa tuo epäröiminen on kuitenkin mahdollista jättää taka-alalle.

Toinen erä oli siis monella tapaa meille vaikea, sillä harvoin meitä kolmea kertaa peräkkäin kukaan on onnistunut murtamaan. Jos koskaan. Erikoisen tuosta tekee myös se, että ykkössyötön prosenttimme oli kaiken lisäksi tuossa toisessa erässä peräti 78. Mutta jo Calvinin skouttaus-raportit osasivat kertoa sen hämmentävän faktan, että Arribagella on ollut tarkastelemissamme matseissa korkeampi voittoprosentti ykkös- kuin kakkossyötön palautuksissa. Erikoismies kaiken kaikkiaan.

Mutta josko nyt negatiivinen puhe riittäisi, sillä tämän päivän lopputuloshan oli täydellinen. Voitto. Ensimmäinen erä oli tosi vakuuttavaa tekemistä, ja kolmannessa erässä paineiden kasvaessa pelimme löytyi taas siihen absoluuttisen parhaaseen terään. On tullut uran aikana nähtyä varsin monta sulamista tuollaisen toisen erän jälkeen, mutta meilläpä löytyi kyky kasata itsemme ja pelata parasta peliämme silloin kun sitä eniten tarvittiin. Palautuksissa oli hyökkäävyyttä, syötöissä tehoa ja lyöntivalinnoissa se juuri oikea päättäväisyys. Poissa oli kaikki se epävarmuus. Kuinka hyvältä tuo tuntuukaan.

Pidetään siis ehdottomasti tuo peli-ilme päällä, kun palaamme lauantaina Foro Italicoon keskuskentälle näyttämään taitojamme semifinaalissa. Missäpä sitä mieluummin parasta peliään esittäisi. Miesten nelinpelin semit on ohjelmassa jo kello 12 alkaen, mutta meidän vuoromme on vasta päivän toisessa matsissa. Jotakuinkin samaan aikaan kuin tänään siis kentälle päästäneen.

Vastus huomisessa semissä on ehkä hieman yllättäen ranskalaispari Doumbia/Reboul. He ovat selvästi löytäneet monipuolisen pelinsä tässä viikon aikana, ja luvassa on varmasti ainakin paljon lobbeja. Ja äänekästä ähkintää. Ja varmaan useampia pidempiä rallejakin. Meille on tärkeintä pitää takakentän palloissa se oikea päättäväisyys mielessä ja ottaa yksinkertaisesti vastustajilta turha aika pois. Ja pitää alun ote kuristajakäärmeen lailla käsissämme loppuun asti. Mielenkiintoisena kuriositeettina mainittakoon, että jo vuosikausia yhdessä pelanneet ranskalaiset ovat täksi kaudeksi vaihtaneet palautuspuolia, mutta eiköhän meiltä löydy silti heidän kaatamisekseen oikeat taktiikat. Oman pelin kautta. Vamos!

22 thoughts on “Rooma ATP1000 QF, Heliövaara/Patten – Andreozzi/Arribage 6-3, 3-6, 10-4

  • Onhan tämä taas ollut turnaus, kun pelasitte sunnuntaina ja seuraavan kerran heti sitten perjantaina. Jos se toisaalta tarkoittaa tonnisen semifinaalia, niin hyvinhän tämä kelpaa. Nyt vaan askelia pidemmälle näissäkin karkeloissa.

    MTB oli taas kovien pelimiesten näytös. Rystylyönti 9-4:ään oli merkki vastustajille, että tämä leikki on loppumassa. Välillä tuntui, että lobbi nousi ehkä liiankin herkästi takakenttä pallottelussa. Luottoa vaan siihen, että ne omat peruslyönnit riittää, kun tuossa mainitussa pisteessä nähtiin.

    Ranskalaiset pelasivat tänään tosi vahvan ottelun, vaikka ekan erän hävisivätkin. Ekassa erässä vaikutti, että Doumbialla oli rystypuolelle sattunut vain lobbipalautus mukaan, mutta aika iloisesti alkoi irtoamaan pelin myötä. Hyvää peliä teiltä huomiselle huutaa, mutta eiköhän se sieltä tilattuna tulekin. 🙂

  • Hei, ei tollai saa säikytellä! Luulin jo, että nukahdin ykköserän jälkeen ja heräsin ihan toiseen peliin, siinä oli kyl jotain tosi outoa, miten missasitte juttuja, lobbeja ihan ihme paikkoihin jne. No, päätin nukahtaa taas (no en nyt sentään) ja heti auttoi, taibreikkiukot näytti taas, mistä heidät on tehty! Onnittelut reippaasta noususta, sattuuhan sitä notkahduksia, ja kuuliaisina poikinahan te menette tietysti heti matsin jälkeen treenikentälle. Hyvä te!!!!!! Huomenna ei sit säikytellä, onko selvä!

  • Eka erä teiltä loistavaa, mutta toka erässä otteenne oli aivan jotain muuta. Toisessa erässä palautuslyönneissä ei ollut riittävää voimaa riittävän usein. Oli sellaisia läpsyjä. Niillä ei saa vastustajaa kuristusotteeseen. Etenkään kun linjoilla oli vapaata tilaa ja heidän lyöntinsä piirun verran kovempia ja sijoitukset hyviä.
    MTB:ssä oli sitten teillä pelin palikat taas kohdallaan, eikä vastustajilla ollut eväitä tarvittaviin pisteisiin voittoa saamaan.
    Muutama tosi hyvä linjapalautus oli paikallaan, etenkin Henryllä tuo onnistui erinomaisesti. No, kyllä sinullakin onnistui kerran ainakin. 😀
    Muuten nuo linjalyönnit/koholyönnit olivat tulevan vastustajaparin tavaramerkki saksalaisia vastaan, joten samaa taitaa olla odotettavissa huomenissa teitä vastaan. Pitäkäähän linjat kiinni! Ranskalaisilla on muuten myös vahvat lyönnit kaikkinensa, joten kyllä teidän, etenkin sinun Harri, pitää saada voimaa lyönteihin. Myös linjapalautuksia täytyy lyödä enemmän ja voimalla. Toki kenttään, eikä rajoista ulos. 😀 😀

    Tuulen tuivertaminen näkyi pelipaidoissa toisessa matsissa paljon paremmin. Tuuliko todella teidän pelinne aikana, sillä ei sitä huomannut ainakaan sinun pelipaidastasi. Vai onko paitasi niin tiukka ettei sitä tuulet pääse tuivertamaan?

    Onnea huomiseen peliin ja toivotaan ranskalaisparin jäävän soittelemaan toista viulua, joten finaali olisi sen jälkeen odottamassa!!!!!

  • Onnea SF paikasta, Vamos! Jännä tuo toka erä tosiaan, yhtäkkiä murtoa murron perään, vaikka ykkösprosenttinne oli ihan kohdallaan… Yksi korjaus tekstiisi, Henryn MTB eka ykkössyöttö kai oli kyseessä, eikä ykkösvolley 🙂 Yleisöä ei tänään paljoa ollut, kun italialaiset ovat ulkona nelureista.

    • Italialaiset ulkona vain miesten nelurista. Italian pari Errani/Paolini pelasi naisten nelurin semifinaalia ja se ottelu alkoi täsmälleen samaan aikaan Harrin ja Henryn neluripuolivälierän kanssa. Paikalliset tuohon aikaan paikalla olleet varmaan olivat katsomassa sitä (ei tullut vilkaistua sitä ja katsottua minkä verran väkeä katsomossa). Italialaiset voittivat ja jatkoivat finaaliin.

      • Hyvä pointti! Tästä vielä lisäpointti, että olisi jonakin päivänä erittäin kiva seurata ATP ja WTA asioita samalta sivustolta ja samalla käyttökokemuksella, jos ATP ja WTA yhdistyisi, niin tulisi kustannussäästöjäkin. ATP/WTA nettisivujen ollessa täysin erilaisia, niin paneudun harvemmin WTA tilanteeseen, kiinnostaisi kyllä katsoa tilanne useammin, mutta ei aina jaksa sitä sivustojen erilaisuutta.

        • Samaa mielta. Varsinkin kun WTA juuri uudisti sivujaan laittamalla heti ensimmaiseksi automaattisesti alkavan videon, jota kayttaja ei voi pysayttaa tai ohittaa. Minulla on varsin vahva kannettava, mutta silti ko. video ahmii suuren osan prosessoriajasta.

        • Samaa mielta. Varsinkin kun WTA juuri uudisti sivujaan laittamalla heti ensimmaiseksi automaattisesti pyorivan videon, jota kayttaja ei voi pysayttaa tai ohittaa. Minulla on varsin vahva kannettava, mutta silti ko. video ahmii suuren osan prosessoriajasta.

  • Eka erä oli kyllä erinomainen kaiken kaikkiaan. Toinen alkoi ihmeellisesti, kun kaikkien syötöt murrettiin. Välillä tuntui, että Henry oli unessa ja teki ihmeellisen helppoja virheitä muutaman tärkeissä paikoissa. Mitä ihmettä tapahtui yhdessä hänen smashi paikassa, kun näytti, että hän yritti melkein stopparia iskulyönnissä..?? Ehkä se oli juuri tuuli siinä tilanteessa. VeikkausTV ei näyttänyt tilannetta uudestaan, joten jäi epäselväksi mitä siinä tapahtui. Vastustajat saivat aika flown päälle erän lopulla. Mtb:n eka piste oli mielestäni erittäin tärkeä. Henryn syötössä vastustaja palautti todella pahan ja kovan jalkoihin, mutta jollain keinolla Henry sai sen puolivolleyna takaisin juuri ja juuri verkon yli. Kaveri meni siihen todella aggressiivisesti väliin, mutta ei vain saanut sitä enää käsiteltyä. Tuntui, että juuri siihen hetkeen katkesi heidän flow tilansa. Jos olisi mennyt toisin, niin olisi saattanut vielä vaatia teiltä extraa lopussa. Hyvin hoiditte kyllä sitten lopun tuon jälkeen. Nyt vaan ensimmäinen 1000 kisan finaalipaikka taskuun lauantaina!

    • OK, my bad, muistin kai väärin, ei siis ykkössyöttö, vaan ykkösvolley sittenkin, niinkuin Harri sanoo.

  • Onneksi loppuhuipennus oli teidän!! Samalla maailman paras -asenteella sitten huomiseen matsiin. Ja pitäkää se koko matsin ajan ja muistissa, miten mahtavan fiiliksen onnistumisista saa. 😄Otteluohjelma on kyllä harmillisesti ollut kovin verkkainen tähän mennessä. Väkisin siinä kilpailuvire kärsii. Treenipeleille on tietty paikkansa, mutta niistä jää puuttumaan oikean pelin jännitys ja merkitys.

  • Arjen kiireiden helpottaessa viikonloppuna varoittaisin että Tripla-S katsoo huomenna livenä tennistä Roomasta. Aikataulua ei näköjään ole vielä julkaistu mutta eiköhän siellä joku paavi ole pelailemassa.

    Tämä ei ole vedonlyöntivihje.

  • Toivottavasti paavin peli ole yhtä aikaa Harrin ja Henryn ottelun kanssa, kun taas on paikalliset väärässä katsomossa. 😀

    Ei vedonlyöntivihje, mutta olemme edelleen avoimia kaupalliselle yhteistyölle.

  • Olen nähnyt ennekin että viette ensimmäisen erän lähes näytöstyyliin mutta sitten vire katoaa toisessa erässä. Voisiko kyse olla siitä, että teillä on hyvä pelisuunnitelma joka toimii hyvin. Vastustajat kuitenkin hävittyään ekan erä joutuvat muuttamaa pelisuunnitelmaansa toisessa erässä, eli teidän voittava pelitaktiikka ei toimikaan enää. Voisiko ajatella, että teillä olisi varasuunnitelma siihen, että vastustajat vaihtavat pelikirjaansa täysin. Onneksi MTB meni teiltä taas loistavasti.
    Voitto kotiin!!!

  • I am finding your recent games very entertaining (albeit stressful) with a lot more rallies and wondered if this is due to the clay surface or whether you have changed your positioning or shot choices?
    Also what is your preferred surface?

    One area where I think you both really stand out compared to your competitors is your speed of reaction. Some of those volleys and (near impossible) half volleys, particularly from Henry were outstanding. Good luck for the semis!

  • Roope-setä täällä myhäilee
    kun pojat voittavia strategioita kyhäilee
    Iloa reilusti rintaan
    ja lyönnit rajan pintaan
    sillä hyvät tulokset taataan
    ja taas lisää pelejä saadaan

    • Kyllä Patten tuuletti hienosti onnistunutta voittoon johtanutta palutuslyöntiään verkolta. Harrin tuuletus oli hieman näkyvämpää sorttia. 😀

  • Looginen taktiikka Arribagea vastaan olisi siis syöttää pelkkiä kakkossyöttöjä, numbers don’t lie 😄

      • Niin… tästähän on jo aikaisemmin keskusteltu. Aika huono tilasto minulla tuntuu olevan.
        Luulen että haluan tuon kirjallisena Harriltä ja Henryltä, sitten kehtaa katella näitä matseja hyvällä omallatunnolla.

Comments are closed.