Valmistava kausi käyntiin kisaillen

Kolmeakaan viikkoa ei ole Malagan Davis Cup -hurmoksesta ehtinyt kulua, mutta johan tässä on ehditty lomailla, juhlia, aloittaa kauden 2024 valmistelut ja pelata useampi kotimainen ottelukin. Tennisvuosi ATP-kiertueella on pitkä, mutta mitäpä tuosta valittamaan, saapahan pelata niin paljon kuin sielu sietää. 😊 Tässä vähän viime viikkojen tapahtumien läpi käyntiä.

Olimme perheen kanssa suunnitelleet jo kesästä asti yhteistä lomamatkaa marraskuun lopulle, mutta aikataulujen kanssa tuli – kuten aina tennispelaajalle tuppaa käyvän – hieman muutoksia, kun ensin Davis Cupin -finaalipaikka siirsi matkan alun myöhemmäksi ja sitten vielä Linnan juhliin tullut kutsu paluun aikaisemmaksi. Mutta saimme kuitenkin mahdutettua viikon reissun kalenteriin, ja kyllähän meillä hauskaa oli!


Seuraava lepokauden kohokohta osui sitten Itsenäisyyspäivään, kun pääsimme vaimoni kanssa viettämään iltaa presidentin kutsusta. Alun perin linnaan oli tarkoitus mennä vain Emilin kanssa, mutta Malagan menestyksen myötä viime tingassa kutsu saapui myös koko muulle DC-joukkueelle. Ja mikäs sen hienompaa kuin yhdessä juhlistaa menestystä tuollaisissa puitteissa. Boolia tuli maistettua, tanssilattia otettua haltuun ja Kämpin jatkotkin vielä koettua. Varsin hauska ilta siis! Illan yksi isoista puheenaiheista oli myös DC-joukkueemme eläinaiheinen nimi, mutta lopullista valintaa ei taida vieläkään olla tehty…


Mutta äkkiä se oli kuitenkin lepoviikon jälkeen pelattava arkeen, ja heti Linnan juhlien jälkeisenä aamuna näkyi Talissa yli puolet jengistämme treenikentillä. Itse treenasin viime viikon Patrik Niklas-Salmisen kanssa nelurijuttuja, ja vaikka pari ensimmäistä treeniä menikin vähän kehoa herätellessä, niin loppuviikkoa kohden lyönti alkoi taas tuntua ihan normaalilta.

Viime viikonloppuna olikin sitten vuorossa heti pelipäiviä, kun kotiseurallani SATA-Tenniksellä oli kotimaisessa Tennisliigassa ohjelmassa kaksi kotiottelua. Lauantaina järjestettiin samassa yhteydessä myös seuran pikkujoulut, joten hallilla riitti vilinää ja vilskettä. Itse otteluiden lisäksi pääsinkin pelaamaan muun muassa minitennistä junioreiden kanssa, ja muisti seura myös minua tämän kauden menestyksestä upealla taululla. Vaimo oli sitä mieltä, ettei taulua ihan ehkä makuuhuoneeseen sentään laiteta esille, mutta eiköhän sille joku paikka kotoa löydy. 😊


Pelasin liigamatseissa pitkästä aikaa myös kaksinpeliä, vaikka tuon lajin treenit olivatkin olleet aika vähissä viime aikoina. Viimeksi heinäkuussa taisin pelata jokusen pisteen treeneissä, mutta muuten peli piti kyllä kaivaa ihan vanhasta muistista. Ja varsinkin jalkatyön kanssa oli kyllä hetki hakemista. Mutta erinomaista harjoitustahan kaksinpelinkin pelaaminen minulle on, sillä sain nytkin paljon toistoja syöttöön, syöttö-volley -peliin, palautukseen ja muutenkin tiukkojen paikkojen pelaamiseen.

Laajasalon nopeilla kentillä peli myös kulki ihan kohtuullisesti, sillä voitin lauantaina Eero Vasan hurjan trillerin jälkeen 4-6, 7-6(4), 16-14 ja sunnuntaina Aaron Matikkalan 7-6(3), 6-3. Varsinkin syöttö-volley -pelin toimivuus ilahdutti, sillä tulin verkolle yli puolet pisteistä ja ihan onnistuneesti myös kakkossyötöllä. Nelureissa peli tuntui jostain syystä jopa vähän singeliä tahmeammalta, ja jouduimmekin lauantaina parini Juuso Ojasen kanssa tunnustamaan Leskinen/Vasa -parin paremmaksemme 4-6, 6-7. Sunnuntainakin neluri oli erittäin tiukka, mutta Oulun pari Laitinen/Matikkala kaatui kuitenkin juuri ja juuri 7-5, 4-6, 11-9.

Keho oli viikonlopun puristuksen jälkeen odotetusti aika ihmeissään, sillä kaksinpelin tuoma rasitus tuntuu kyllä ihan erilailla lihaksistossa kuin tavallinen treeni tai neluri. Maanantaina olikin ohjelmassa vain kehonhuoltoa fyssarini Mikon kanssa, kunnes palasin tiistaina treenikentälle Pattin kanssa. Tämän viikon ohjelmaan ei kuitenkaan tuota sessiota enempää ollut treeniä suunniteltu, sillä ilmoittauduin mukaan Hyvinkäällä pelattaviin SM-kisoihin. Treenikaverit olivat tällä viikolla kotimaassa tosi vähissä, minkä lisäksi kilpaileminen sytyttää aina. Ja kaksinpeliä pelaamalla voi kuitenkin saada paljon toistoja, jotka hyödyttävät myös ensi kauden aloitusta nelurin puolella.

Pelasin ensimmäisen kierroksen Hyvinkäällä keskiviikkona Volter Virtasta vastaan voitokkaasti 6-1, 6-4, mutta jouduin harmittavasti tekemään varman päälle päätöksen, ja jättämään kisat tuon jälkeen kesken. Mieli teki hurjasti pelata lisää, mutta tunsin oikean puoleisessa lähentäjässäni pientä kipua, eikä tiimini kanssa keskusteltuani isomman riskin ottamisessa ollut järkeä. Lähentäjä nappasi tiistain treeneissä pikkuisen kiinni, mutta ei kyseessä ole kuitenkaan mitään isompaa vammaa, sillä pystyin kuitenkin keskiviikkona matsinkin pelaamaan. Parempi kuitenkin huilata nyt 2-3 päivää kuin mennä pelaamaan SM-kisat loppuun asti ja joutua sen jälkeen mahdollisesti huilaamaan 2-3 viikkoa.

Niinpä tämän viikon ohjelma vaihtuikin tiukasta kisaviikosta kehonhuoltoon, mutta eipähän sekään pahaa tee näin seuraavan kauden kynnyksellä. Yläkroppaa voi vahvistaa rauhassa pari päivää, kunnes ensi viikon alussa päästäneen taas normaalisti treenihommiin. Tarkoitus on treenata jälleen Pattin kanssa, ja toivottavasti saamme mukaan joihinkin treeneihin myös pari muutakin peluria niin saadaan hyvät nelinpelit aikaiseksi.

Äkkiä se Australian matkalle lähtö kuitenkin taas tulee vastaan, sillä lento itään päin on varattu jo tapaninpäivälle. Ensimmäinen kohde Australiassa on Brisbane, jossa harjoittelemme yhdessä uuden parini Peersin kanssa muutaman päivän ennen kisojen alkua. Sen jälkeen ohjelmassa on Adelaiden kisa ennen reissun kohokohtaa Melbournessa. Sen verran mukavasti meni tuo edellinen Grand Slam -kisa New Yorkissa, jossa perhe oli mukana, että sovimme koko poppoon lähtevän mukaan nyt myös Australiaan.

Kuulumiset tähän kohtaan ovat siis ihan hyvät, ja kunhan lähentäjän kanssa päästään pian taas täyteen iskuun, niin eiköhän tästä valmistavasta kaudesta ihan kunnialla selvitä. Juhlitaan vielä joulu kotona, kunnes kausi 2024 pääsee kunnolla alkamaan. Ja eiköhän siitä hyvä kausi tule!


PS. Jos joku ihmetteli, miksei blogiani ole viime päivinä voinut kommentoida, olen sulkenut kommentoinnin yli viikon vanhoille artikkeleille. Vanhoihin postauksiin alkoi tulla runsaasti roskapostia, joten helpompi minulle moderoida keskustelua näin. Pidetään jatkossa huolta, että tulee uusia postauksia viikon välein niin kommenttilinja on aina auki edes johonkin juttuun. 🙂

18 thoughts on “Valmistava kausi käyntiin kisaillen

 • Huolestutti, kun annoit wo:n Hyvinkäällä. mutta hyvä kuulla, että lähinnä varotoimenpide. Toivottavasti tulee nopeasti täysin kuntoon.
  Oli mukava nähdä pitkästä aikaa liigaottelun yhtedessä.
  Tsemppiä tulevaan kauteen. Rennosti vaan niin hyvä tulee.

 • Kiitos kuulumisista! Nopeasti se tosiaan tämä ylimenokausi sujahtaa ja parin viikon päästä taas mennään. Vähän ehdin huolestua kun jouduit vetäytymään SM-kisoista, mutta hyvä kuulla että parin päivän huililla selvitään. Hienoa, että koko perhe pääsee myös reissuun mukaan heti alkukaudesta, se on hyvä ladata d-vitamiineja koko porukan toimesta.

  Oletko muuten tuonut tähän treenipätkään noin muuten jotain ”uutta virikettä”, vai luotatko vanhaan sapluunaan valmistautumisen suhteen? Tai onko Boriksen kanssa sovittu jotain erityisempää kehityskohdetta, johon haluttu panostaa hieman enemmän pieteetillä?

  Olitko muuten yllättynyt Koolhofin ilmoituksesta, että tuleva kausi on uran viimeinen? Itse vähän yllätyin, sillä on ollut vasta pari kautta siellä ihan terävimmällä huipulla (vaikka 2019 olikin jo kelpo kausi). Jotenkin oletin, että olisi takonut vielä muutaman kauden kun kerran rauta on kuumaa ja eläkekassa karttuu ihan eri tahtiin.

  • Nopeastihan se ylimenokausi tosiaan sujahtaa. Mutta kai se on positiivinen juttu kuitenkin, että edelliskausi jatkui Davis Cupin myötä niin pitkälle. 🙂 Ja kelpaa tosiaan aloittaa seuraava kausi kunnon seurassa.

   Tämän treenikauden virikkeeksi oli suunniteltu nimen omaan paljon kaksinpeliä ja otteluita, jottei kesän isyysloman kaltainen matsirutiinin puute pääsisi yllättämään heti kauden alussa. Boris viettää omaa isyyslomaansa tämän joulukuun, joten hänen jippojaan on muutenkin vähemmän tarjolla tällä kertaa. Pelillisesti syöttö ja erityisesti lobbipalautus ovat tämän pariviikkoisen ajan kehityskohteena.

   Ja tosiaan Koolhofin päätös jättää kentät tulevan kauden jälkeen kieltämättä hieman yllätti. Mutta onhan sitä ennenkin tuollaisia päätöksiä pyörretty. 😉

 • Onko noissa luovutuksissa mitään erityissääntöjä?
  Luulisi Voltterin heittävän voltin harmituksesta kun ensin häviää sulle ja sitten sinä luovutat seuraavan matsin.

  Eli voitko antaa voiton sopimuksella (tuollaisessa loukkaantumistapauksessa) jälkeenpäin?
  Tai miten sitä katsottaisiin kun oman ottelupallon kohdalla (jos/kun tiedät että jalassa tuntuu pahalta) luovutat? Vedonlyöjien kannalta ei varmaan ole sallittua mutta ethän omista matseistasi saa kuitenkaan tehdä vetoja.

  • Onhan tuo kieltämättä aina kurjaa joutua luovuttamaan. Päätin jättää kisat kesken vasta torstaina aamulla ennen toisen kierroksen ottelua, joten siinä mielessä tuo päätös ei vielä vaikuttanut tekemiseen ensimmäisellä kierroksella. Joissain juniorikisoissa olen nähnyt luovutuksen omassa ottelupallotilanteessa, jos on ollut tiedossa esimerkiksi paluulento seuraavana päivänä, mutta harvassahan nuo kyllä ovat. Mikään sääntö sitä ei estä, ja sitä kautta antaa toki vastustajalle mahdollisuuden jatkaa vielä kisoissa. Mutta aika itsekkäitä pelaajat kyllä keskimäärin ovat. 🙂

 • Hyvää Joulua koko perheelle, erityisesti karvaiselle nappisilmälle!!! Hän ei ilmeisesti kuitenkaan lähde Australiaan 🙂 Kiva päästä taas kansainvälisen tenniksenkin pariin Brisbanesta alkaen. Onnea ja Menestystä koko Uudelle Vuodelle ja kaudelle! Silmä tarkkana seuraan.

  • Kiitos samoin! Karvainen nappisilmä jää nautiskelemaan pakkaskeleistä kotiin, mutta muut perheen jäsenet odottavat kyllä matkaa jo innolla. Tulee hieno vuosi!

 • Vähän tuo taas ylimääräistä sydämen tykytystä aiheutti, kun tuli luovutus loukkaantumisen takia ja tänään tieto uudesta blogista. Ehdin taas hieman kauhukuvia maalaamaan ennen kuin lukemaan pääsi. Mutta kiva kirjoitushan tämä olikin. Tuo vähintään viikon välein tuleva uusi postaus oli sitten lupaus, sillä kyllä tässä taas odottavan aika oli pitkä. 🙂

  Olipa upeaa, että pääsitte koko joukkueella edustamaan linnan juhliin. Ja niin sitä saatiin vielä kerran Harri YLEn kanaville suorassa lähetyksessä tälle vuodelle. Tuo lempinimikeskustelu oli sitten oma tarinansa. Gasellien jälkeen jopa oravat kuulosti hyvältä, mutta ehkäpä mietitään vielä.

  Nyt alkaa kyllä jo aika kovasti odottamaan, että uuden historian kirjoittaminen pääsisi alkamaan Australiassa. Mutta keskitytään tonttuiluun vähän aikaan ennen sitä.

  ps. Oliko tuossa viimeisessä kuvaparissa dopingtestaaja oikealla?

  • Ei onneksi ollut mitään mahdottoman vakavaa tässä kohtaa. Muutama päivä lepoa ja sitten jatketaan treenejä taas. Pitkään siinä tosiaan edellisesti kirjoituksesta ehtikin vierähtää, jatkossa sitten taas tiheämpää päivittelyä!

   Keskitytään vielä muutama päivä siis treeniin ja tonttuiluun, mutta pian pääsee taas ATP-kiertueellakin tositoimiin. Kuvassa ei ole doping-testaaja, mutta erittäin tarkasti kyseinen karvaturri kyllä testaajien toimintaa vahti. 😉

 • Kiito kuulumisista!
  Paljon Onnea kaudelle 2024 uuden parisi kanssa. Full ahead. Go for it!

 • Kiireitä näköjään pitelee lomallakin! 😊
  Hyvää Joulua ja menestyksekästä Vuotta 2024!

  C’mon Vamos Forza Alles Menoks

 • Iloista Joulua ja antoisaa Uutta Vuotta! Turkuun helmikuulle on jo liput hankittu, joten uuteen urheiluvuoteen täällä fanipuolellakin kovasti valmistaudutaan 🥳.

  • Kiitos samoin! Turkuun on toden totta upea tapahtuma tulossa, toivotaan hurmoshenkeä halliin sielläkin!

Comments are closed.